מהנדס כימיה

מיהו מהנדס כימיה?

כיום קיימת בישראל תעשייה כימית מפותחת ומתקדמת, למעשה מהמתקדמות בעולם. את כל התהליך של פיתוח כימי או ביולוגי מלווים למעשה מהנדסי הכימיה, המכונים גם בשפה המקצועית כ"מהנדסי תהליך". החל מהתכנון הראשוני ועד לייצור המעשי במעבדה לרמה תעשייתית של שיווק והמכירה.

מהנדסי כימיה משתמשים בידע נרחב מתחומי המתמטיקה, הפיסיקה, הכלכלה, הביולוגיה, מדעי החומרים ועוד. כל זאת בכדי ליצור ולתכנן חומרים כימים ופתרונות לבעיות הנוצרות כתוצאה מפגיע של חומרים כימיים שונים כגון זיהום אוויר או זיהום מים. מהנדסים כימיים מתנסים במחקר ופיתוח חומרים חודשים וכן בחקר התכונות בחומרים קיימים. לאחר מכן את הידע המחקרי מיישמים לכדי ביצוע מעשי בתעשייה.

תחומי התמחות של מהנדסי כימיה

תחומי ההתמחות של מהנדסי הכימיה הם רבים ומגוונים. חלק מהתחומים משתלבים זה בזה בחפיפה ולכן דרוש ידע נרחב מצד מהנדס הכימיה. מדובר בתחומים כגון תעשיות מזון ותרופות, תעשיות ביוטכנולוגיות, תעשיות ביטחוניות, עבודות הנדסיות של פיתוח סביבה ומניעת זיהום אוויר, ועוד. מהנס כימי מעורב בייצור של חומרים שונים כגון חומרי ניקוי, דשנים, בשמים, גזים שונים, תרופות, נייר ועוד חומרים רבים המשמשים את רובנו בחיי היום יום.

ייחודו של מהנדס הכימיה לעומת כימאי העובר הכשרה בכימיה בלבד, הוא יכולת המהנדס לשלב כלים הנדסיים בפיתוח חומרים. לדוגמה שילוב כדאיות כלכלית בפיתוח מוצר, כך שיפתחו מוצר איכותי עם זאת בעלות פיתוח שהיא אינה גבוהה מידי.

למה כדאי להיות מהנדס כימיה?

תחום עיסוקם של המהנדסים הכימיים נוגע כמעט בכל תחום בחיינו. התעשייה הכימית הולכת ומתפתחת עם השנים. כתוצאה מכך גם הביקוש למהנדסי כימיה עולה. ההכשרה הרחבה והמעמיקה שעוברים מהנדסי כימיה בתחומים כה רבים ומגוונים מקנה להם יתרון בשוק. היתרון בכך שהם יכולים להשתלב בעבודות שונות במגוון תחומים. מדובר בתפקיד בעל אפשרויות קידום מגוונות. ניתן להתפתח לתפקידים ניהוליים וכן להמשיך בלימודים מתקדמים של תואר שני.

שכרם של מהנדסי כימיה הוא שכר גבוה למדי בהשוואה שלכר הממוצע במשק. מהנדס כימיה מתחיל מרוויח בממוצע שכר חודשי של כ- 8500 ₪ בממוצע. ככל שהוותק וכן הניסיון גדלים, כך גם המשכורת גדלה בהתאם. מלבד תנאי השכר הטובים מלווים לכך בדרך כלל גם הטבות סוציאליות כגון רכב וטלפון מטעם החברה. כמו כן בחברות וארגונים שונים מעניקים ביטוחים וקרנות שונים.

יתרון נוסף הוא שמהנדס כימיה אינו נדרש לעבור התמחות מסוימת לפני ההשתלבות בשוק העבודה כפי שנהוג בתחומים אחרים. מיד לאחר תום הלימודים יכול המהנדס הצעיר להשתלב בשוק העבודה ולהתחיל להרוויח שכר מכובד ולצבור ניסיון. חשוב לציין כי עבודתו של המהנדס דורשת חשיבה יצירתית ואנליטית. שימת תשומת לב לפרטים קטנים וכן גם סובלנות ודייקנות רבה.