לימודי הנדסאי כימיה

לימודי הנדסאי כימיה מכשירים בוגרים בעלי תעודה המאפשרת עיסוק בחברות פרטיות, ממשלתיות וציבוריות. הנדסאי כימיה יכולים להתמחות בתחום המזון, התרופות, הפלסטיק וחומרים אחרים. תעשיות פרמצבטיות, מפעלים פרטיים, תעשיות כימיות, מכרזים ממשלתיים שכוללים תקן להנדסאי כימיה ואפילו חברות הייטק, כל אלה הם מקומות עבודה שנפתחים בפני בוגרי לימודי הנדסאי כימיה.

התעודה הניתנת בסיום הלימודים היא תעודה מטעם בית הספר או המכללה בה נערכו הלימודים אך הגוף המפקח על ההכשרה ברמה הארצית הוא מה"ט, המרכז להכשרת טכנולוגים והנדסאים. פיקוח זה, שנעשה בתיאום המועצה להשכלה גבוהה, מבטיח שתחום הכשרת הנדסאי כימיה והנדסאים מתחומים אחרים הינו מוסדר.

המשמעות היא שראשית, בית ספר להנדסאים או בית ספר טכנולוגי שמוכר על ידי מה"ט מספק תעודות שיהיו קבילות בכל מפעל או חברה פרטית כמו גם משרד, תעשייה או מפעל ממשלתי, לצורך עבודה. שנית, הנדסאים שהוכשרו במהלך לימודי הנדסאי כימיה יוכלו לאחר לימודיהם להמשיך להשלמה לתואר אקדמי או הסבה למהנדסים, בפרק זמן קצר יותר מזה שנדרש למי שאין לו רקע לימודי של הנדסאי כימיה.

מלבד אפשרויות הקידום וההתפתחות המקצועיים, לימודי הנדסאי כימיה מאפשרים תוך שנתיים להשיג מקצוע נדרש. תחום הנדסת הכימיה נמצא לא רק במפעלים לתרופות, למזון ולפלסטיק אלא גם בנקודות השקה רבות בין הנדסת כימיה לתחומי הנדסה אחרים כמו מכונות, ביו רפואה, ביוטכנולוגיה ועוד.

תנאי קבלה

על מנת להתחיל לימודי הנדסאי כימיה יש לעמוד בתנאי הקבלה של מוסד הלימוד אליו מעוניינים להתקבל. כל מוסד מציב דרישות סף אחרות אך לרוב הדרישות המינימאליות מתחילות בתעודת הבגרות: מוסדות הלימוד השונים מבקשים או ציון מינימלי בשלושה מקצועות רלבנטיים, או זכאות לבגרות מלאה בלי להתחשב בציון הממוצע, או שילוב כלשהו של שתי האפשרויות הללו.

ייתכן שמוסד לימודים אחד יבקש לראות בגרות מלאה עם ציון 70 ומעלה במתמטיקה ברמה ארבע יחידות, בעוד מוסד לימודי הנדסאי כימיה אחר ידרוש אך ורק ציון עובר במתמטיקה, אנגלית ולשון. מאחר וההבדלים גדולים רצוי לברר טרם ניגשים להרשמה מהן הדרישות בכל מוסד.

מבנה הלימודים

לימודי הנדסאי כימיה בנויים כך שניתן תוך שלוש שנים לכל היותר (לרוב שנתיים) להתחיל לעבוד בתחום שנחשב משגשג, רווחי, יציב ואמין. הלימודים מכשירים הנדסאים בעזרת שיעורים שעוסקים גם בצד העיוני של מקצוע ההנדסה אך בעיקר בצד המעשי, באופן שיאפשר לפעול בשטח.

לימודי הנדסאי כימיה מורכבים מתחומי לימוד רבים ומגוונים, ביניהם מתמטיקה, פיזיקה, כימיה אורגנית וא-אורגנית, הנדסה כימית, כימיה ביולוגית, אנליטית, פרמצבטית, תברואת מזון, חומרים פלסטיים ופולימרים, אבטחת איכות וקורסים רבים נוספים מתחומים טכנולוגיים, הנדסיים, מדעיים, שיווקיים וניהוליים.

תכני הלימוד מרתקים ועשירים, ושיטות הלימוד משלבות לימודים בכיתה, שיעורי מעבדה, יציאה לשטח וסיורים.

משך הלימודים

במרבית המקרים, לימודי הנדסאי כימיה נמשכים כשנתיים. אף על פי כן, בתוכנית לימודי ערב, המיועדת לאנשים עובדים, משך הלימודים יתפרש על פני שלוש שנים. במידה ויש צורך להירשם מראש למכינה קדם הנדסית או קדם טכנולוגית כדי להבטיח קבלה ללימודים או לשפר ציונים, הלימודים במכינה עשויים להימשך כשנה בממוצע, או פחות, ובכך להאריך את משך הלימודים הכולל לארבע שנים.

הנדסאי כימיה שיהיו מעוניינים בהשלמה לתואר מהנדס יצטרכו להקדיש להשלמות לתואר שלוש שנים נוספות.